Konyaaltı Belediyesi, sel, deprem yangın gibi olabilecek afet durumlarında hayvanların kurtarılması konusunda personeline uygulamalı eğitim verdi.

Konyaaltı Belediyesi Sivil Savunma Birimi ve Jandarma Arama Kurtarma birimi (JAK) iş birliğiyle belediye personeline Antalya Hayvanat Bahçesi’nde ve hizmet binasında uygulamalı ve teorik hayvan kurtarma eğitimi verildi. Eğitimlere Konyaaltı Belediye Başkanı Yardımcısı Müge Gezginci Ünsal da katıldı. Eğitimlerde afet ve olağanüstü durumlarda hayvanların kurtarılması noktasında nasıl bir yol izlenmesi gerektiği anlatıldı.

Beslediği sokak köpeği küçük çocuğa saldırdı, elini zor kurtardı Beslediği sokak köpeği küçük çocuğa saldırdı, elini zor kurtardı

Kurtarma teknikleri anlatıldı

Belediye personeline, hayvanların kaybolduğu veya tehlike altında olduğu durumlarda nasıl hareket edileceği öğretilirken, temel hayvan davranışları ve kurtarma teknikleri konusunda da bilgiler verdi. Üç gün süren eğitimin ilk iki günü belediye hizmet binasında, son günü ise Antalya Hayvanat Bahçesi’nde uygulamalı olarak gerçekleştirildi. Eğitimler sonunda katılım sağlayan belediye personeline Konyaaltı Belediyesi Başkan Yardımcı Sedat Karabulut tarafından sertifika verildi.

Acil durumda müdahale

Eğitim programıyla belediye personeline hayvanlara güvenli yaklaşma teknikleri ve acil durumlarda müdahale etme konularında bilgi aktarıldığını anlatan Konyaaltı Belediyesi Sivil Savunma Birimi Uzmanı Sinan Toprak, "Katılımcılar, uzman eğitmenler eşliğinde saha çalışmaları yaparak pratik deneyim kazandılar. Ayrıca, sel, deprem gibi afet durumlarında hayvanların güvenli bir şekilde kurtarılmasıyla ilgili uygulamalı olarak eğitim aldılar" dedi.

Kaynak: iha