Uluslararası Kültür Turizm ve Yatırım Derneği’nce (ICTI) Antalya’da ilk kez düzenlenen, 1. Antalya Dünya El Sanatları ve Giyim Mirası Festivali, "Dünya kültürleri barış çatısı altında” temasıyla, 24-28 Haziran tarihleri arasında Cam Piramit’te gerçekleşiyor. Festivalin ilk gününde aralarında Filistin’in de bulunduğu 32 ülkenin geleneksel kıyafetleri, 145 mankenin katılımıyla sahnede sergilendi.

Dünya El Sanatları Konseyi AISBL’in (WCC Uluslararası) yıllık takviminde yer almakta olan, UNESCO tarafından desteklenen ve ilk kez Antalya’da yapılan 1. Antalya Dünya El Sanatları ve Giyim Mirası Festivali, farklı ülkeden çok sayıda vatandaşı bir araya getirdi. Modernite ve gelenekleri harmanlayan festivalde, geleneksel el sanatları ile geleneksel ve modern kıyafetler bir araya getirildi.

Uluslararası Kültür Turizm ve Yatırım Derneği Başkanı Yalda Mahootchian, festivalin açılış programına katılan herkese teşekkür ederek, şu ifadelere yer verdi: “Modern hayatta yaşamak, kültürleri unutmak değil. İlk gün 32 ülkenin geleneksel elbiselerini, kültürlerini sahneye çıkarttık. Filistinli arkadaşımız Linda Kali de geleneksel kıyafetiyle sahneye çıktı, 145 kişi eşliğinde dünyaya kültürlerimizi tanıttık. Cam Piramit’e Antalyalıları bekliyoruz”

32 ülke yerini aldı

Festivale Türkiye, İran, Azerbaycan, Türkmenistan, Kırgızistan, Tataristan, Özbekistan, Filistin, Cezayir, Gürcistan, Ahıska, Uygur, Suriye, Umman, Güney Afrika, Filipinler, Kolombiya, Umman, Rusya, Polonya, Güney Kore, Estonya, Tayland, Afganistan, Angola, Kaşkay, Çeçenistan, Yakutistan ve birçok ülke geleneksel el sanatları ve rengarenk giysileriyle katkıda bulundu.

Ülkeler kültürlerini tanıtıyor

Antalya’da mezarlık yangını ormana sıçradı, mahalleliyi alarma geçirdi Antalya’da mezarlık yangını ormana sıçradı, mahalleliyi alarma geçirdi

Festival kapsamında; açılan stantlarda ülkelerin yöresel kıyafetleri, kıyafet üstü aksesuarları, geleneksel el sanatları tanıtılırken, müzik eşliğinde düzenlenen defilede de çocuk, genç ve yetişkinler podyuma çıktı, kıyafet ve aksesuarlar mankenlerin üzerinde sergilendi. Gözlerin kamaştığı renkli defilenin ardından katılımcı ülkeler, Antalyalıları yöresel müzik ve danslarıyla da buluşturdu.

Festival, 28 Haziran Cuma akşamı sona erecek.

Kaynak: iha