Türkiye, 2027 yılında 768 milyar 748 milyon dolara yükselmesi beklenen dünya yaş meyve sebze satışından daha fazla pay almak isterken, Avrupa’nın en büyük market zincirlerinin de yer alacağı 60 ülkeden alım heyeti katılacağı Uluslararası Interfresh Eurasia Fuarına hazırlanıyor.

Tarlada milyonluk halı nöbeti: Güneş batınca başlıyor, doğunca bitiriyorlar Tarlada milyonluk halı nöbeti: Güneş batınca başlıyor, doğunca bitiriyorlar

Antexpo A.Ş Genel Müdürü Murat Özer, geçmiş yıllarda Antalya’da yapılan bu yıl 26-28 Eylül tarihleri arasında İzmir’de gerçekleştirilecek Meyve, Sebze ve Mamulleri, Gıda ve Gıda Teknolojiler, Paketleme, Lojistik ve Depolama Fuarının (Interfresh Eurasia) ziyaretçi ve katılımcı olarak yüzde 200 büyüdüğünü bildirdi. Özer, ‘’Geçen yıl Antalya’da yapılan fuarımızda 44 ülkeden 13 binden fazla ulusal ve uluslararası ziyaretçiye ev sahipliği yaptık. Bu yıl ise İzmir’deki fuarımıza 60 ülkeden alım heyeti ve 30 uluslararası zincir market temsilcisi onay verdi. Ziyaretçi sayımız daha fazla olacak’’ dedi.

Türkiye’nin yaş meyve sebzede ihracat projesi olan Interfresh Eurasia’nın Dünya yaş meyve sebze ticaretini yönlendiren iki büyük platformda tanıtıldığını belirten Murat Özer, Interfresh Eurasia Fuarı’nın uluslararası marka olma yolunda ilerlediğini söyledi.

Bu yıl ihracat sezonunda iklim değişikliği, enflasyon, maliyet artışları ve döviz kurlarındaki gelişmeler nedeniyle yaş meyve sebzede Avrupa’da rekabet etmekte zorlandığını ifade eden Özer, İzmir’de düzenlenecek fuarın, Türkiye’nin yaş meyve sebze ihracatına önemli katkı yapacağını kaydetti.

Akdeniz İhracatçı Birlikleri’nin (AKİB) hazırladığı Yaş Meyve Sebze Sektörü Global Satış Raporu’na göre dünya toplam yaş meyve sebze satışının 2022 yılında 652 milyar 651 milyon dolar değere ulaştığını, 2027 yılında 768 milyar 748 milyon dolara yükselmesinin beklendiğine dikkat çeken Murat Özer, şunları kaydetti.

‘’Türkiye, dünya yaş meyve sebze satış pazarından daha fazla pay almak istiyor. Türkiye, ürettiği tarımsal ürünle hem kendini hem de Avrupa ve çeşitli Uzakdoğu ülkelerine ihracatını artırmayı hedefliyor. Avrupa’nın, Rusya’nın ve Ortadoğu ülkelerinin en büyük market zincirleri fuara katılacak. Türk meyve sebze, mamul ürünler, kuru ve dondurulmuş ürünler ile konserve ürünler görücüye çıkacak.’’

Geçtiğimiz yıl içinde dünyada marka haline gelen Interfresh Eurasia Fuarı’na başta Almanya, Hollanda, Polonya, Çekya, Hindistan, Malezya, Çin, Suudi Arabistan, BAE, Irak, Lübnan, Rusya, Ukrayna, Moldova, Beyaz Rusya, Litvanya, Latviya, Estonya, Yunanistan, Makedonya, Bulgaristan, Sırbistan olmak üzere 60’ın üzerinde ülkeden alım heyeti ve ziyaretçiler katılacak.

Kaynak: iha