Memur Sen Antalya İl Temsilcisi Eyüp Bülent Miran, deprem bölgesindeki kamu görevlilerinin gelir vergisi oranlarının yüzde 15’te sabitlenmesi, derece yükselmesinin iki yılda bir yapılarak hizmet puanının tavandan ödenmesi ve bölgedeki çalışanlara ek tazminat ödenmesi gerektiğini vurguladı.

Memur Sen Antalya temsilcisi ve Eğitim Bir Sen Şube Başkanı Eyüp Bülent Miran, 6 Şubat depremlerinin yıl dönümünde yaptığı açıklamada, ölenlere rahmet dileyerek sendika olarak ilk andan itibaren asrın dayanışması ile depremzedelerin yanında olduklarını söyledi.

Türkiye genelinde yardım seferberliği

Miran, “Eğitim-Bir-Sen ve Memur-Sen olarak, depremlerden etkilenen illerdeki arama-kurtarma ve yardım çalışmalarına ilk andan itibaren katıldık, ‘asrın dayanışması’ ile insanımızın yanında olduk. 270 kişilik arama-kurtarma ekibimiz, ilk andan itibaren bölgede çalışmalara başlayarak onlarca canı enkaz altından kurtardı. Saha çalışmaları ile birlikte Türkiye genelinde yardım seferberliği başlattık. 71 ildeki il temsilciliklerimiz vasıtasıyla bölgeye yardım tırları gönderdik. Konukevimizi ve otelimizi depremzedelere açtık. ‘Türkiye Tek Yürek’ kampanyasına Memur-Sen olarak 10 milyon lira nakdi yardımda bulunduk. 550 çadır ve 150 tırlık yardım gönderdik. Eğitimin sürmesi, eğitimcilerin mağdur olmaması için olanca gücümüzle çaba gösterdik” dedi.

"Kentsel dönüşüm etkin uygulanmalı"

11 ili etkileyen depremin ardından 1 yıl içinde verilen konutların teslim edilmeye başladığını belirten Miran, bu durumun hayata güç vermekte ve umutları daha da canlandırmakta olduğunu dile getirdi. Miran, “Bu başarıların, depreme dayanıklılığı esas alan kentsel dönüşüm programının etkin uygulanmasının başlangıcı olmasını diliyoruz” dedi.

Deprem bölgesinde çalışma şartları hakkında da konuşan Başkan Eyüp Bülent Miran, bölgedeki öğretmenlerin çalışma şartlarının daha da iyileştirilmesi ve çalışanlara ek tazminat ödenmesi gerektiğini söyledi.

"Personel istihdamı artırılmalı"

Miran sözlerini şöyle sürdürdü:

“Hem bölgedeki öğretmenlerin hem de yeni atanacak öğretmenlerin kalıcı konutlara ulaşması öncelikle değerlendirilmeli; eğitim çalışanlarının bölgedeki görevlerinin sürekliliğinin sağlanmasına yönelik teşvik edici önlemler alınmalıdır. Deprem bölgesinde kamu hizmetinin eksiksiz yürütülmesi için sağlık, teknik ve idari alanda personel istihdamı artırılmalı; tayin, geçici ve sürekli görevlendirme uygulamalarının kapsamı genişletilmelidir. Deprem bölgesindeki illerin 5 ve 6. derecelerden sayılması için düzenleme yapılmalıdır. Deprem bölgesindeki kamu görevlileri başta olmak üzere kadroya geçen personele üç yıllık hizmet süresi şartı aranmadan yer değişikliği hakkı tanınmalı, özellikle söz konusu kamu görevlileri aile bütünlüğüne dayalı yer değişikliği hakkından faydalandırılmalıdır. Deprem bölgesi şartları da dikkate alınarak giyim yardımı tutarı artırılmalı, kamu görevlileri için öncelikle konut sorunu çözülmelidir. Deprem bölgesindeki kamu görevlilerinin gelir vergisi oranları yüzde 15’te sabitlenmeli, derece yükselmesi iki yılda bir yapılarak hizmet puanının tavandan ödenmesi sağlanmalıdır. Bu vesile ile Eğitim-Bir-Sen olarak, milletimize bir kez daha geçmiş olsun diyor; sabır, metanet ve kardeşlik duygularından ötürü milletimizin her bir ferdini tebrik ediyoruz. Bu ruh yüceliğinin gerçek yüceliş olan Miraç gecesinde ayrı bir değer taşıdığı inancıyla, Allah bizleri böyle felaketlerden muhafaza etsin diyoruz.”

Kaynak: iha