ALANYA DÜNYANIN EN UCUZ KENTLERİNDEN BİRİ Mİ?

Global Index ve Numbeo adlı uluslararası araştırma kuruluşları Alanya’nın Dünyanın en ucuz kentleri arasında olduğunu belirtti. Verileri paylaşan eski Alanya Kaymakamı Dr. Hasan Tanrıseven, sık sık Alanya’nın pahalı bir şehir olduğuna dair yakınmalar duyduğunu belirterek, “Alanya'daki dostlara soralım. Hayat pahalılığı ile aranız nasıl? Ne dersiniz Alanya, gerçekten de dünyanın en ucuz kentlerinden biri mi?” diye sordu.
Dr. Hasan Tanrıseven şunları kaydetti:
ŞAŞIRTICI LİSTE
Bugün sosyal medyada şaşırtıcı bir bilgi ile karşılaştım. Yüzbinlerce takipçisi olan Global Index adlı hesapta Dünyanın en ucuz şehirleri sıralanmış. Dünyanın en ucuz şehirleri listesinde ilk 30 şehir arasında Türkiye'den 5 şehir yer alıyor. Buna göre Dünyanın en ucuz şehirleri sıralamasında Konya 10., Mersin 13., Alanya 18., Adana 19. Kocaeli 22. ve Eskişehir 28. sırada yer alıyor. 
Listeyi görünce çok şaşırdım. Konya'nın ucuz bir kent olduğunu biliyorum ama Alanya'nın Dünyanın en ucuz kentleri sıralamasında onsekizinci sırada yer alması sürpriz oldu. Çünkü sosyal medyada son zamanlarda hep Alanya'nın pahalı bir kent olduğuna dair yakınmalar okuyordum.

ALANYA’DA HAYAT GERÇEKTEN DE UCUZ MU?

Global Index, verileri dünyada hayat pahalılığı ile ilgili araştırma yapan Numbeo adlı siteden almış. Numbeo'nun sitesinde Alanya ile ilgili çeşitli mal ve hizmetlerin fiyatları yer alıyor. Onları da ekledim. 
Alanya'daki dostlara soralım. Hayat pahalılığı ile aranız nasıl? Ne dersiniz Alanya, gerçekten de dünyanın en ucuz kentlerinden biri mi?

ALANYALILAR DA ŞAŞIRDI

Dr. Hasan Tanrıseven’in paylaşımına yorum yapanların çoğunluğu veriler karşısında şaşkınlıklarını dile getirerek, Alanya’da yaşamın belirtildiği kadar ucuz olmadığını ileri sürdüler. Bazıları ise Alanya'nın yaşamak için ucuz bir kent olduğu değerlendirmesinde bulundu.

Editör: Mehmet Ali Parmaksız