İçişleri Bakan Yardımcısı Münir Karaloğlu, Antalya’da yağışların bugün saat 18.00’e kadar devam edeceğini belirterek, "426 noktadaki su baskınlarına müdahale devam ediyor" dedi.

Karaloğlu, Antalya’ya Kepez ilçesinde 24 saatte metrekareye 372 kilogram, Muratpaşa ilçesinde 270 kilogram, Döşemealtı ilçesinde 69 kilogram yağış düştüğünü belirterek, "Yağışlar sonra azalarak yarın saat 12.00’ye kadar da kısmi olarak devam edecek. Meteorolojiden almış olduğumuz raporlar doğrultusunda biliyoruz. Bugün itibariyle Meteoroloji Genel Müdürlüğü bölgedeki turuncu uyarısında kaldırmış durumda" dedi.

İçişleri Bakan Yardımcısı Münir Karaloğlu, 112 Acil Çağrı Merkezi GAMER’de kurulan Afet Koordinasyon Merkezi’nde Antalya milletvekili Mustafa Köse, Valisi Hulusi Şahin ve AFAD Başkan Yardımcısı Önder Bozkurt ile birlikte açıklamalarda bulundu. 112 Acil çağrı Merkezine vatandaşlardan gelen toplam ihbar sayısının 5 bin civarında olduğunu, bunun 2 bin 400’ünün su baskını olduğunu kaydeden Karaloğlu, "Bunların büyük bir kısmına müdahale edildi. Şu anda 426 noktada çalışmalar devam ediyor. İnşallah gün içerisinde bu 426 noktadaki su tahliye çalışmalarımızı da tamamlarız diye temenni ediyoruz. Dün ifade etmiştik maalesef Halil Yıldız isimli vatandaşımız Gıyasettin Keyhüsrev Kavşağı’nda aracıyla suya batınca orada hayatını kaybetti, 3 vatandaşımız da su baskını dolayısıyla hafif yaralandığıyla ilgili sağlık birimlerimizin bilgisi var" diye konuştu.

Tarımsal alanda 211 çiftçinin 1200 dekarlık özellikle Aksu bölgesinde sera zararı olduğu bilgisini paylaşan Karaloğlu şöyle devam etti:

Müzik Sokakta’ya yoğun ilgi Müzik Sokakta’ya yoğun ilgi

"Bölgede şu anda su olduğu için tarımsal alanlardaki zarar tespit çalışmalarına başlayamadık. Suların çekilmesini bekliyoruz. Yine 14 küçükbaş hayvanın telef olduğuyla ilgili raporumuz var. Dün biliyorsunuz Kepez Devlet Hastanesi sabah saatlerinde su baskını vardı. O hızlı bir şekilde Kepez Devlet Hastanesi’ndeki sorunlar giderildi. Şu anda tam teşekküllü olarak vatandaşımıza hizmet vermeye devam ediyor. Kamu binalarından öğrenci yurtları, okul binalarımız ve diğer semt polikliniği gibi alanlarda da sorunlarımız var. Orada da ki çalışmalar da devam ediyor. Bugün içerisinde inşallah kamu binalarında, özellikle okullarda, okulların bahçelerinde ve bodrumlarındaki su birikintileriyle ilgili tahlil yerlerimiz devam edecek. Biliyorsunuz Dün Muratpaşa, Kepez, Döşemealtı, Konyaaltı ve Aksu’da okullar tatil edilmişti. İnşallah bugün okullardaki eksiklikler tamamlan sorunlar giderilerek yarın eğitime inşallah bu beş ilçemizde de devam edilmiş olacak. Şu anda şehir içerisinde trafikte bir sorun olmamakla beraber iki kavşağımızda Çallı ve Demokrasi Kavşağı’nda battı çıktı kısmındaki su tahliyesi çalışmaları, temizlik çalışmaları devam ediyor. Günün sonunda iki kavşağın da su tahliyelerini tamamlayarak trafiğe açmayı hedefliyoruz. Biliyorsunuz çalı kavşağındaki su birikintisi dolayısıyla Kepez - üniversite hattı tramvay hattı da şu anda çalışmıyor. Gün içerisinde oradaki su tahliyesinden sonra inşallah kentin tramvay hattını da büyükşehir belediyemiz tekrar hizmete alır diye düşünüyoruz. En önemli konularımızdan bir tanesi şu anda vatandaşımızda oluşan çeşitli zararlar var. Hem afet zarar tespit komisyonu. İl defterdarlığımızın bünyesinde dün itibariyle çalışmaya başladı. Bugün 360 kişilik bir heyetle sahadalar. Vatandaşlarımızın hem iş yerleri hem konutlarında su baskını dolayısıyla oluşan zararların tespitiyle ilgili çalışmalara bugün de devam edilecek. Bir taraftan da afet hasar tespit komisyonu var. Yine Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü bünyesinde oluşturulan elli kişilik bir ekiple de hasar tespit komisyonumuz da şu anda sahada. Çalışmalarına devam ediyor. Dün bir binanın zemininde çökme meydana gelmesi dolayısıyla bir apartman boşaltıldı. Orada yaşayan yirmi altı vatandaşımız da geçici barınma merkezlerine tahliye bugün o binayla ilgili arkadaşlarımız hasar tespit çalışmalarını tamamlayacaklar. Binanın yapısal sorunu var mı yok mu? Varsa başka bir şey diyeceğiz, yoksa başka bir şey demiş olacağız. O çalışmalar da gün içerisinde inşallah tamamlanmış olacak".

Kentte bir enerji sorunu olmadığını genel olarak mahallelerde bir enerji sorunumuz, haberleşme sorunu bulunmadığını kaydeden Karaloğlu, "Kentin genelinde bir ulaşım sorunu da şu anda şu saat itibariyle yok onlar çözülmüş oldu. Bizim şu anda en çok yoğunlaştığımız konu bu kalan 426 su tahliyesi yaptığımız iş yeri ve konuttaki çalışmaları gün içerisinde tamamlayarak vatandaşımızın hasar tespit çalışmalarını, zarar tespitlerini ve hasar tespitlerini bugün ve yarın tamamlayıp daha sonra da AFAD olarak vatandaşımıza ne yapabileceğimizin kararını vermek. Gelen binin üzerinde AFAD gönüllümüz de şu anda sahada vatandaşımıza destek oluyor. Biz inşallah vatandaşımızın bütün sorunları çözülmeden sahadan çekilmeyeceğiz. Sayın Valimizin koordinasyonunda bu çalışmalar inşallah vatandaşımızın sorunları bitinceye kadar da devam edecek. İçişleri Bakanımız Sayın Ali Yerlikaya yirmi milyonluk ve acil yardım ödeneği Antalya’ya göndermiştik. Bugünkü zarar tespit komisyonunun çalışmalarından sonra ihtiyaç olan ödenekte Antalya Valiliğimize gönderilecek ve vatandaşımızı kısmen de olsa rahatlatmış olacağız" dedi.

Kaynak: iha