Türk Mutfağı Haftası kapsamında düzenlenen Yörük Kahvaltı Etkinliği, Antalya Valisi Hulusi Şahin’in katılımıyla gerçekleşti. Vali Şahin, “Antalya’nın mutfak kültürü, Türk turizmine ve ekonomisine ciddi katkılar sağlayacak” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın himayelerinde, Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü tarafından hazırlanan “Türk Mutfağı Haftası” etkinliğinde Yörük kültürünün Antalya mutfağına yansıyan lezzetleri Antalya Olgunlaşma Enstitüsü’nde tanıtıldı. Antalya’da yaşayan Yörüklerin hazırladığı yöresel gıda ürünlerini inceleyen Vali Şahin, gıda sektörü temsilcileri tarafından düzenlenen çeşitli sunum ve ürünleri inceledi. El işi hediyelik eşya ve çeşitli ürünlerin sergilendiği stantları da gezen Vali Şahin, stantlarda bulunan kursiyerlerle sohbet ederek sergilenen ürünlerin ekonomimize olan katkısından duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Vali Şahin, daha sonra Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü tarafından Antalya’nın yöresel mutfak kültürünün tanıtıldığı kahvaltı etkinliğine katılarak bölgeye özgü sunum tekniklerini izledi.

"Mutfağımız ve kültürümüz ayrılmaz parçalardır"

Antalya’da “Side Kültür Günleri” başladı Antalya’da “Side Kültür Günleri” başladı

Antalya’nın doğal turizminin yanına zengin yemek kültürünü de dâhil ederek ekonomiye katkı sağlamak hedefinde olduklarını ifade eden Vali Şahin, “Her yıl farklı bir tema ile gerçekleşen bu etkinliğin bu yılki teması sürdürülebilirlik ve yöresel ürün kullanımı olarak belirlendi. Yörüklerimizin her şeyi değerlendirerek israf etmeyen bir mutfak kültürü var. Bu önemli kültürümüzü uluslararası alanda da tanıtmak amacıyla konsolos ve başkonsoloslarımızı etkinliğe davet ettik” dedi. Yapılan etkinliğin hem ülkemize hem de Antalya’ya çok yakışan bir etkinlik olduğuna dikkat çeken Vali Şahin, “Türk mutfağı, Türk kültürünün ayrılmaz bir parçasıdır. Antalya’mız yöresel lezzetleri ile ülke ekonomisine ve turizm sektörüne büyük katkılar sağlayacaktır” ifadelerini kullandı.

Sektör temsilcileri ile sohbet etti

Konuşmasının ardından Vali Şahin, Antalya mutfağını tanıtmaya yönelik çalışmalar hakkında ilgili kurum müdürleri ve gıda sektörü temsilcileri ile sohbet ederek etkinliğin düzenlenmesinde emeği geçen kurum ve STK temsilcileri ile katılım sağlayan vatandaşlara teşekkür etti. Antalya Olgunlaşma Enstitüsü’nde gerçekleşen Yörük Kahvaltı Etkinliği’ne; Vali Hulusi Şahin ve eşi Ebru Şahin, Vali Yardımcısı Erol Tanrıkulu, Kırgızistan Başkonsolosu Rustam Koshonov, Almanya Konsolosu Wolfgang Wessel, Rusya Konsolosu Elena Karaseva, Ukrayna Konsolosu Oleksandr Voronin, İl Kültür ve Turizm Müdürü Candemir Zoroğlu, AGYİD Yönetim Kurulu Başkanı Zeki Özen ve çok sayıda gıda sektörü işletmecisi katıldı.

Kaynak: iha