Yaralı Caretta Caretta cerrahi müdahalenin ardından denize bırakıldı Yaralı Caretta Caretta cerrahi müdahalenin ardından denize bırakıldı

Antalya’da 2 yıl önce sokak köpeklerinden kaçarken kamyonun altında kalan Mahra Melin Pınar’ın babası Murat Pınar, meclis tatile girmeden sunulması planlanan Hayvan Hakları Yasası’nı desteklediklerini, 2023 yılında 438 bin vatandaşın köpek saldırısından yaralandığını ve daha fazla insanın zarar görmemesi adına acil olarak tasarının yasalaşması gerektiğini dile getirdi.

Antalya’nın Serik ilçesinde, 2 yıl önce Mahra Melin Pınar’ın (9) sahipsiz köpeklerden kaçarken kamyonun altında kalması sonucunda hayatını kaybetmesinin ardından Güvenli Sokaklar ve Yaşam Hakkını Savunma Derneği’ni kuran Mahra’nın babası Murat Pınar, Hayvan Hakları Yasası’nı desteklediklerini, kızını kaybetmesinin ardından geçen 26 aylık sürede sokakta yaşayan köpeklerden kaynaklanan sorunların çözülmesi konusunda mücadelede bulunduklarını aktardı.

Meclise gelmesi an meselesi

Yakın dönemde meclise sunulması beklenen Hayvan Hakları Yasası konusunun meclise gelmesinde, kendilerinin de rolü bulunduğunu dile getiren Murat Pınar, "Kızımı kaybettikten sonra 26 aydır bu konuyla ilgili çok ciddi mücadele veriyoruz, yaklaşık iki yüzü geçkin milletvekili, bakan, bakan yardımcısı ile görüşmelerimizi yaptık. Konunun buralara gelebilmesi, mecliste taşınabilmesi için çok ciddi çalışmalar yaptık. Akademisyenlerle beraber başıboş köpek sorunu raporu hazırladık, raporu her milletvekiline verdik, sorun çok ciddi. Dernek olarak, sokakta sıfır başıboş köpek politikasını destekliyoruz. Meclise gelmesi an meselesi, bu noktada devletin getireceği önce insan konulu her türlü uygulamayı, her türlü kanun değişikliğini sonuna kadar destekliyoruz. Burada ’Sokakta mı kalsınlar, uyutulsunlar mı, kısırlaştırsınlar mı, bakılsınlar mı’ konusunda taraf olmak istemiyoruz. Önce insan diyebilen herkesin arkasında sonuna kadar dernek ve vatandaşlarımız olarak bulunacağız" dedi.

163 kişiden 1’i kuduz temaslı

Güvenli Sokaklar ve Yaşam Hakkını Savunma Derneği’ni faaliyete geçirmelerinin ardından, sokak köpeklerinin neden olduğu düşünülen kazaları takip ettiklerini kaydeden Murat Pınar, 26 ayda 44’ü çocuk 81 vatandaşın köpeklerin saldırısına uğraması sonucunda hayatını kaybettiğini açıkladı. Pınar, şu şekilde devam etti:

"Derneğimiz kurulduğu günden beri tuttuğumuz son istatistikte 44’ü çocuk 81 vatandaşımız başıboş köpek sebebiyle vefat etti. Onun haricinde de 2024 yılının ilk aylarında Sağlık Bakanlığı’nın açıkladığı 2023 verileri var, 1 Ocak 2023-31 Aralık 2023 tarihleri arasında 438 bin köpek saldırısından yaralanan kuduz temaslı vatandaşımız var. Bu da nüfusumuza oranla 163 kişiden bir kişi mutlaka köpek saldırısına uğramış ve yaralanmış. Bazıları köpekle ilgili kuduz aşısı tedavisi görmüş, tetanoz aşısı olmuşlar, gerekli sağlık tedavileri yapılmış. 163 kişide bir kişinin kuduz temaslı olması çok ciddi bir durum, dünyada da bu konuşulur hale gelmiş."

"Kızım geri gelmeyecek"

Güvenli Sokaklar ve Yaşam Hakkını Savunma Derneği Başkanı Murat Pınar, son olarak şu ifadelere yer verdi:

"Devletin sıfır başıboş politikasına geçme kararlılığını, halk sağlığı ve güvenliği yolunda alacağı her türlü kararı desteklediğimizi ifade etmek istiyorum. İnsan hayatı mevzubahisse; çözüm metotlarının birer teferruat olduğunu, benim kızım Mahra Melin Pınar’ı, Şerife teyzeyi asla geri getiremeyeceğimizi, ölüm şeklinin Türkiye Yüzyılı’na asla uymadığını, bir kuduz ülkesi olduğumuz gerçeğini kabul edemediğimin altını çizmek isterim. Bir insanın parmağı, başıboş köpeklerin toplamından daha değerlidir. Ülkemin bir an evvel başıboş köpek tutkusundan kurtulup, sıfır başıboş köpek uygulamasına geçmesi en büyük dileğimdir."

Kaynak: iha